Balónové létání je lákavým sportem a provozuje se i pro vyhlídkové lety. Svou oblibu si získalo především díky bezpečnému provozu, který se navíc odehrává za příznivého počasí, bez turbulencí, dešťových a sněhových srážek. Díváte se na svět zkrátka z jiného úhlu.
Bezpečnost létání balónem
Mnoho lidí se na tuto otázku ptá okamžitě, balón je totiž jen docela obyčejný „kus textilu“ s konstrukcí, na níž visí proutěný koš. Ovšem ačkoliv se to nemusí zdát, jsou horkovzdušné balóny podle statistických průzkumů nejbezpečnějším leteckým přepravním prostředkem. Je to způsobeno především dodržováním základních pravidel a jednoduchým principem, na kterém je tento pohyb vzduchem založen. Zároveň jsou provozovatelé balonového létání povinni absolvovat pravidelné technické servisní zásahy a prohlídky. Zárukou pro zákazníky jsou většinou zkušení piloti, kteří mají nalétáno několik stovek hodin, a to i v rámci tzv. expedičních letů.
Letová hladina a rychlost letu
Zpravidla se tyto zajímavé a na první pohled poutavé dopravní prostředky pohybují ve výšce 300 metrů nad zemí, ovšem není problém s nimi vystoupat i do pětinásobku tohoto standardu. Většina zákazníků vyhlídkových letů však vyhledává přímé lety nízko nad zemí, jen několik desítek metrů nad korunami stromů, nad hrady a zámky, nad rybníkem či jezerem, čímž je výlet velice poutavý a romantický. Zároveň nemáte takový pocit ohrožení vzhledem k tomu, že jste relativně blízko nad zemí.
Letová rychlost se mění v závislosti na větrných poryvech, při zemí je obvykle pohyb pomalejší a rychlost letu se zvyšuje úměrně s výškou.
Kolik lidí se vejde do koše
Většinou pojme 13 pasažérů včetně pilota a přístrojového a technického zázemí, ovšem v praxi se létá obvykle jen s osmi lidmi na palubě, to kvůli pohodlí. Koše jsou konstruovány s ohledem na bezpečí pasažérů a ke zraněním nedochází ani v extrémních případech, kdy by se při přistání balónový koš položil na bok. Uvnitř je rozdělen na kóje, které jsou navíc dostatečně polstrované.