Dekorativní traviny jsou nejčastěji v různých odstínech zelené, s nádechem do modré, stříbrně šedé, žlutavé, hnědé a bronzové. Některé druhy mají listy podélně nebo příčně pruhované a na podzim se umí krásně vybarvit do veselých barev jako je oranžová nebo fialová. Některé druhy vynikají i svým neotřelým květenstvím, které je atraktivní jak v zahradě, tak v usušené formě doma ve váze nebo v suchých květinových vazbách.
Vysoké druhy travin působí impozantně, pokud je vysadíme jako solitéry, středně vysoké jsou zajímavé po několika kusech vysazené do volných skupin. Nízké druhy můžeme zakomponovat do skalek a do záhonů s trvalkami.
Vytrvalé trávy množíme vždy na jaře tak, že rostlinu vyryjeme a šetrně oddělíme část trsu rostliny. Rozdělené části nemají být příliš malé a kořeny jim nezkracujeme. Než se přesazené rostliny ujmou, zaléváme je a v horkých dnech je přistíníme. Nové sazenice z kontejnerů můžeme vysazovat po celý rok. Některé trávy jsou jednoleté a ze semínek si připravíme od března ve skleníku, v pařeništi nebo doma na okně sazenice, které vysazujeme až po příchodu teplého počasí.
Během vegetace nevyžadují rostliny žádnou zvláštní péči, a proto si je můžou na zahradu pořídit i chataři a chalupáři, kteří se v místě nezdržují pořád a méně zkušení zahrádkáři, kteří se teprve učí, jak se o zahradu starat. Jen několik travin potřebuje pravidelně hnojit (pampas).
Odkvetlá květenství, která už nejsou zdobná, můžeme ustřihnout a vybrané odkvetlé květy necháme na rostlině zaschnout a pokud si je nevezmeme do domu do suchých dekorativních kytic, tak je sestřihneme až další rok, když začne rostlina rašit. Jarní seřezání travin je důležité u rostlin s tlustými dutými stébly. Nemůžeme je seřezat na podzim, protože by dutými stébly do rostliny mohla během zimy natéct voda a rostlina by vyhnila.