Pěstování čehokoliv je v našich luzích a hájích velice oblíbenou činností, která však trochu upadá. Pomalu se zdá, že šlechtění okrasných rostlinek či pěstování ovoce, respektive zeleniny je už doménou pouze starších ročníků, a to je trochu škoda. Pokud máte použitelnou zahradu, určitě byste se do pěstování měli pustit, alespoň co se týče vitamínů. Není to zas tak složité, jak to možná zní. Navíc je to výnosné. Co si doma vypěstujete, to si také sníte, což je rozhodně více než dobrá motivace. Nemusíte utrácet v obchodech za předražené meruňky, papriky a další plodiny. Můžete je mít přímo ze své zahrádky. Chcete-li. Aby výnosy byly co největší, měli byste se věnovat pěstování i mimo vegetační období. To ale budete potřebovat skleník.
Dá-li se něco opravdu označit za klasickou zahradní stavbu, pak je to rozhodně skleník. V něm můžete vytvořit přijatelné podmínky k tomu, aby se v něm uchytily i exotické druhy ovoce a zeleniny, které se v našich zeměpisných šířkách kvůli velké zimě jinak pěstovat nedají. Co se týče skleníků, rozlišujeme dva základní typy – tradiční skleněný a polykarbonátový. Skleněné formy sice nedokáží udržet tolik tepla, ale na druhou stranu jsou daleko bytelnější. Polykarbonátové verze jsou vhodné do vyšších nadmořských výšek. V případě velké sněhové nadílky ji dokáže polykarbonát udržet daleko lépe než sklo. Není tak potřeba okolo skleníku neustále pobíhat se smetákem a smetávat ze střechy každou vločku.
Levnější tip
V případě, že nechcete utrácet za skleník, ale vegetaci, kterou na zahradě vypěstujete chcete přeci jen alespoň trochu chránit, mohl by vás zaujmout fóliovník. Jedná se o jednoduchou konstrukci, která má zabránit jak domácím zvířatům, tak i podzimní či jarním mrazíkům, aby zdevastovaly vaši úrodu. Nečekejte ale, že ve fóliovníku budete moci cokoliv pěstovat i přes zimní měsíce, k tomu určitě určen není. Tuto nevýhodu však vyvažuje jeho opravdu nízká cena.