Granátové jablko znali již ve starověku. Původem pochází z Asie, postupně se však rozšířilo do celého světa. Nyní se granátovníky pěstují nejvíce ve Středozemí. Na menších stromech vyrostou bobule podobné tak trochu cibuli. Když granátové jablko dozraje, skrývá uvnitř zvláštní vnitřní stavbu granátových dužnatých semínek, která se seskupí do až dvanácti pouzder. Jediný plod tak může ukrývat až na šest set semen.
Celá rostlina je léčivá
Granátovník nám dává skvělé plody, které mají úžasné účinky na naše zdraví. Léčivý je ale celý strom, od listů, květů, po semena i dužinu.
· LISTY – obsahují fytoestrogeny, které příznivě ovlivňují cévy. Je z nich výborný čaj.
· KVĚTY – léčí problémy se žaludkem a střevy, využít je můžete také jako odkrvující přípravek.
· SEMENA – obsahují velké množství vlákniny, vody, vápníku, fosforu, železa, hořčíku, sodíku, draslíku a vitamínů. Skvěle čistí játra a ledviny, odbourávají toxické látky z těla, pomáhají při chudokrevnosti i při léčbě rakoviny, působí projímavě, snižují krevní tlak. Navíc se skvěle hodí k zastavování krvácení a hojí poraněnou kůži, mají jedinečné schopnosti hydratovat, tonizovat a vyživovat pokožku, zvyšovat elasticitu pleti i bránit stárnutí pokožky, proto našly využití také v kosmetickém průmyslu. Najít granátové jablko tak můžete v různých olejích, krémech i přípravcích do koupele.
· SLUPKA – má vysoký obsah hořkých a trpkých svíravých látek, které zastavují průjem.
· DŘEVO – to je natolik kvalitní, že ho s oblibou zpracovávají umělečtí řezbáři. Z kůry se navíc získává přírodní barvivo.
Symbol plodnosti
Díky pojídání granátového jablíčka nejenže si skvěle posílíte celý imunitní systém, ale zvýšíte si také hladinu testosteronu. Granátové jablíčko totiž podněcuje touhu a libido, takže působí jako přírodní afrodiziakum. Má skvělý vliv na ženský i mužský organismus a zlepšuje sexuální život. Ne nadarmo je považováno za symbol plodnosti.