Alzheimer


Alzheimer je velmi vážné onemocnění, které postihuje především lid po 65 věku života. Může se objevit i dříve, ale není to obvyklé. Nicméně ne vždy je to, co se jeví jako Alzheimer opravdu vážná nemoc. Někdy je to prostě úbytek mentálních dovedností, které je adekvátní věku.
K prvotní diagnostice Alzheimera slouží jednoduchý test kognitivních dovedností. Jednoduchý screening ukáže, zda navštívit odborníka z řad neurologů či psychiatrů nebo prostě jen doplnit vhodné výživové doplňky stimulující činnost mozku a nasadit třeba kognitivní tréning.
U Alzheimera se jeví, že člověk je úplně mimo realitu. Ve skutečnosti existuje způsob, jak podivné chování dekódovat a pochopit, co se děje v mysli dotyčného.

člověk s demencí 

Vytěsněná traumata v pomyslném koši

Zkusme si představit lidský život. Prožíváme chvíle šťastné i chvíle plné utrpení. Člověk je nastavený tak, že dobré věci vyzdvihuje, to těžké vytěsňuje. Hází to do pomyslného odpadkového koše, který si nese celý život. Na konci života je ten odpadkový koš přeplněný a dotyčný začíná zpracovávat traumata, která před tím neřešil. Musí to udělat, protože je to jeho příprava na smrt a každý by měl být připravený a smířený. Aktuální dění pro něj není podstatné, ale zpracování starých informací ano.

náklady na péči

Pro komunikaci lidí s Alzheimerem slouží metoda validace podle Naomi Feilové. Nejedná se o pečovatelský koncept, ale o způsob komunikace s dezorientovanými lidmi a vcítění se.
Samozřejmě to není nijak snadné, a pokud chcete pracovat s lidmi, kteří trpí touto chorobou, je vhodné absolvovat školení s workshopy.

stará žena

A jaká je nejlepší prevence Alzheimera? Samozřejmě je důležité udržovat tělo a ducha v dobré formě. Dopřát si kvalitní životosprávu, dostatek pohybu a pak je důležitý kognitivní tréning a trénování paměti. Luštění křížovek, sudoku, vědomostní soutěže a podobně.